Tai Chi Chuan – bazuje na sztukach walki (uderzenia i bloki) ale jest skoncentrowany do wewnątrz na świadomości ciała i ruchu.
Qi Gong oznacza „opanowanie sztuki kontroli energii życiowej”. Praktykujemy odpowiednią postawę, ruch, skupienie umysłu oraz oddech.
Jak działa Tai Chi i Qi Gong?
- Aktywuje część układu nerwowego, która odpowiada za ruch (którego zwykle nie stymulujemy) tworząc nowe połączenia nerwowe oraz wzmacniając mięśnie, ścięgna i kości.
- Koncentruje naszą uwagę na ciele oraz na tu i teraz, dzięki czemu wychodzimy z nawykowej gonitwy myśli, jesteśmy bardziej obecni i spokojni.
Ćwiczę Tai Chi Chuan oraz Qi Gong od 20tu lat. Moim nauczycielem jest Mariusz Szewczyk założyciel Polskiej Akademii Wushu “Nan Bei Shen Long”. W ramach prowadzonych zajęć chciałbym dzielić się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, budować Wasze umiejętności w ramach praktyki Tai Chi i Qi Gong.
Zapraszam do podróży, której początkiem jest akceptacja oraz szacunek dla własnego ciała i jego możliwości takimi, jakie są.
Jakie możliwości daje Tai chi i Qi gong:
- Budowanie świadomości ciała oraz równowagi (koncentracja na ciele i ruchu oraz na stabilnej pozycji),
- Szacunek dla własnego ciała i jego możliwości takimi jakie są (nie konkurujemy z innymi) – jeżeli pojawia się ból zmniejszamy zakres ćwiczenia lub odpoczywamy
- Wzmacnianie mięśni i ścięgien (przenoszenie ciężaru ciała na ugiętych nogach)
- Zwiększenie energii (uderzenia, kopnięcia, pchnięcia)
- Pogłębienie oddechu (wypchnięcie – wydech, wycofanie – wdech)
- Elastyczność (rozciągamy się w trakcie i przed ćwiczeniami)
- Sprawność (ruch jest ciągły przechodząc przez pozycje – tao nigdy się nie zatrzymuje)
- Odejście od nawykowego pośpiechu poprzez koncentrację na tu i teraz (nie musimy niczego osiągać ani nigdzie się śpieszyć jednocześnie wykonując systematyczne postępy),
- Uspokojenie i wzmacnianie poczucia radości życia (ruch, koncentracja na tu i teraz)
- Wspieranie zdrowia. Te formy ruchu są jak praca hydraulika, który przeczyszcza zapchane rury przez które płynie nasza energia (pomaga uwalniać napięcia i blokady),
- Spędzanie czasu z inspirującymi osobami.
Porządek treningu (1 godzina)
Rozgrzewka Qui Gong (tak samo ważne jak ćwiczenie form).
Poznawanie i ćwiczenie form (zestawów połączonych ruchów Tai-chi).
Jeżeli jesteś zaintresowana/y praktykowaniem Tai Chi sprawdź plan treningów na podstronie zajęcia lub skontaktuj się ze mną (kontakt).
Linki do podstron